Da li ste se Vi nekad odlučili za dijetu kako bi za što kraći vremenski period „izgubili“ višak kilograma? Često se odlučimo za dijete koje obećavaju mnogo i tako podlegnemo raznim zabludama.
Neke od najčešćih zabluda su da namirnice bogate mastima u najvećoj meri utiču na povećanje telesne težine i pojavu gojaznosti ili da je dovoljno samo prestati sa unosom slatkiša i eto rezultata!
Glad je osećaj koji se javlja kada postoji fiziološka potreba za hranom.
Apetit sa druge strane predstavlja psihološku potrebu za određenom vrstom namirnica i povezan je sa osećajem ugodnosti nakon unosa hrane.
Zabluda koja vlada je da se masti nakon unosa direktno „lepe“ i uzrokuju višak kilograma. Realnost je da nas goji kalorijski suficit.
Na gojaznost utiču: genetska predispozicija, smanjena fizička aktivnost, konzumiranje šećera, konzumiranje alkohola u velikim količinama, neredovni obroci, manjak sna, stres… Sve to dovodi do usporavanja metabolizma i kalorijskog suficita- tj. unesemo više namirnica nego što potrošimo u toku dana, zbog čega dolazi do gojenja.
Masti imaju duplo više kalorija u odnosu na ugljene hidrate i proteine, ali su nam svakako neophodne zbog pravilnog funkcionisanja organizma. Postoji tačno propisan odnos nutrijenata koji će Vam omogućiti da ne preterate sa određenim namirnicama i da ostanete vitki i zdravi.
Da bi se rešili viška kilograma, neophodno je da ubrzamo metabolizam. Dnevni kalorijski unos je individualan– izračunava se za svaku osobu posebno. U najvećoj meri energetske potrebe zavise od bazalnog metabolizma i stepena dnevne fizičke aktivnosti. Energija potrebna za bazalni metabolizam zavisi od pola, uzrasta i telesne mase. To je energija koja se troši u stanju mirovanja, za disanje, rad srca i drugih unutrašnjih organa.
Ali pored toga potrebna nam je i dodatna energija za obavljanje svih fizičkih aktivnosti u toku dana – hodanje, trčanje, aktivnosti u toku slobodnog vremena…Kada saberemo ove dve vrednosti dobijamo broj kalorija koje treba da unesemo i koji je potreban našem organizmu u toku dana, a da se ne ugojimo.
Nekoliko smernica kako da ostvarite kalorijski deficit i da sprečite unošenje prevelike količine namirnica:
-Trudite se da jedete sporije i da duže žvaćete hranu
-Jedite visoko nutritivnu hranu, bogatu vlaknima kako bi vas osećaj sitosti što duže držao. Tu spadaju pasulj, brokoli, jabuke, pomorandže, spanać..
-Pre obroka popijte čašu vode, na taj način potreba za hranom biće manja jer će se želudac napuniti
-Izbegavajte ljuto, ljuta hrana podstiče lučenje želudačne kiseline što izaziva prividan osećaj gladi iako ste verovatno uneli dovoljno kalorija za taj obrok
-Ne preskačite obroke, naročito doručak i nemojte dozvoliti da pregladnite
-Za večeru unosite hranu bogatu proteinima
-U toku dana pijte kafu bez šećera i zeleni čaj, kofein ubrzava metabolizam i smanjuje apetit
-U čaj, sok ili kafu dodajte malo cimeta, on prirodno održava nivo insulina i samim tim normalizuje šećer u krvi
-Prevarite mozak – jedite hranu iz manjih tanjira i izbeći ćete prejedanje
Ukoliko Vam je potrebno nutritivno savetovanje, plan ishrane i računanje kalorija nudimo Vam rešenje! Naš klub raspolaže uređajima koji će nam omogućiti da izmerimo brzinu Vašeg metabolizma direktnim putem preko disanja, da odredimo koliki je procenat masti, a koliki mišićne mase u Vašem telu, da li unosite dovoljno tečnosti u organizam, koliko Vam je stvarno potrebno kalorija na dnevnom nivou i koliko energije iskoristite iz masti, a koliko iz ugljenih hidrata.
Redovna cena plana ishrane je 6000 dinara, ali tokom meseca Septembra biće na popustu 25% i cena će biti 4500 dinara.