Sigurno ste već negde čuli za pojam funkcionalni trening – bilo u teretani ili na društvenim mrežama. Ali šta zapravo znači ovaj izraz, i kako se funkcionalni trening razlikuje od drugih vrsta vežbanja? Možda ste primetili da se ovaj termin često koristi i za HIIT i druge popularne programe, ali ovde nije reč samo o trendu. Funkcionalni trening je mnogo više od marketinga, on predstavlja praktičan pristup vežbanju koji vam pomaže da se bolje krećete, poboljšate svoju kondiciju i radite na poboljšanju telesne kompozicije.
Šta je funkcionalni trening?
Funkcionalni trening je sistem treninga koji se fokusira na pokrete koji pomažu telu da bolje funkcioniše u svakodnevnim aktivnostima. Na primer, ako radite vežbu deadlift, zapravo trenirate telo da podigne težak predmet s poda – nešto što vam može koristiti kad sledeći put budete podizali kutiju iz pošte ili tešku torbu bez rizika od povrede leđa. Naš organizam je stvoren za kretanje kroz različite obrasce pokreta: guranje, povlačenje, savijanje u kukovima, čučanj, iskorak i rotaciju. Kroz funkcionalni trening, svaki od ovih pokreta dolazi do izražaja.
Primeri vežbi po nivou težine
- Povlačenje (Rows):
- Početni nivo: Bent over row – Postavite stopala u širini kukova, nagnite se trupom napred i držite teg ispred tela. Pokret izvodite tako što povlačite teg prema telu tako da se laktovi kreću uz telo.
- Srednji nivo: Single leg bent over row – Uradite isti pokret kao u početnom nivou, ali balansirajte na jednoj nozi.
- Napredni nivo: Renegade row – Radite vežbu u planku, držeći teg u jednoj ruci dok ga povlačite prema rebrima.
- Čučanj (Squats):
- Početni nivo: Goblet squat – Držite teg na grudima dok izvodite čučanj.
- Srednji nivo: Dumbbell squat – Radite čučanj sa tegovima sa strane.
- Napredni nivo: Front squat to overhead press – Kombinacija čučnja i potiska iznad glave, koji aktivira i donji i gornji deo tela.
- Savijanje u kukovima (Hip Hinge):
- Početni nivo: Bridge – Lezite na pod i savijte kolena. Dok snažno pritiskate petama pod podignite kukove tako da ramena, kukovi i kolena budu u jednoj liniji.
- Srednji nivo: Romanian Deadlift – Držite opterećenje u rukama,vpokret izvodite tako što savijate kukove i gujarati ih ka nazad dok kolena ostaju blago savijena.
- Napredni nivo: Single leg Romanian Deadlift – Prethodnu vežbu uradite na jednoj nozi i izazovite svoju stabilnost i ravnotežu.
- Iskorak (Lunges):
- Početni nivo: Walking lunge – Sa ili bez težine, napravite iskorak unapred.
- Srednji nivo: Lateral lunge – Iskorak u stranu sa tegovima u rukama.
- Napredni nivo: Curtsy lunge with rotation – Uradite iskorak unazad sa rotacijom tela prema prednjoj nozi.
Zašto izabrati funkcionalni trening?
- Poboljšava pokretljivost i zdravlje – Trening kroz prirodne obrasce pokreta pomaže telu da ostane balansirano, čime se smanjuju mišićne neravnoteže koje mogu dovesti do bola i ograničene pokretljivosti.
- Svakodnevni zadaci postaju lakši – Primetićete da je lakše savijati se, penjati se uz stepenice i podizati teške predmete. Na primer, stavljanje torbe u pregradu iznad sedišta u avionu možda više neće biti izazov.
- Smanjuje rizik od povreda – Pravilnim obrazovanjem i ponavljanjem pokreta u funkcionalnom treningu, sve više ćete primenjivati pravilnu formu i u svakodnevnim zadacima, čime smanjujete rizik od povreda.
- Nije potrebna skupa oprema – Mnoge funkcionalne vežbe možete raditi samo sa težinom svog tela ili sa osnovnim rekvizitima, poput tegova ili sandbag vreća. To znači da ove vežbe možete izvoditi gde god se zateknete!
- Povećava snagu i ukupnu kondiciju – Kombinovani pokreti angažuju više mišića odjednom, što povećava potrošnju kalorija i poboljšava vašu kondiciju. Uz redovan funkcionalni trening možete očekivati bolje rezultate po pitanju snage i izdržljivosti.
- Podstiče mršavljenje – Aktiviranjem više mišićnih grupa kroz složene vežbe, sagorevaćete više kalorija, što može doprineti mršavljenju.
Koliko često treba da radite funkcionalni trening?
Kao i za svaki trening, važno je osigurati dovoljno odmora između treninga kako bi se telo oporavilo i pripremilo za sledeći trening. Trening od 2 do 4 dana nedeljno je optimalan – zavisi od vaše forme i načina na koji se oporavljate. Takođe, budući da funkcionalni treninzi obuhvataju ceo telo, bolje je raditi ih sa danom pauze između kako biste izbegli pretreniranost.
Za koga je funkcionalni trening?
Funkcionalni trening je idealan za svakoga – bilo da želite da unapredite svakodnevne pokrete ili težite visokom nivou kondicije. Kroz ovaj trening, telo se vraća svojim prirodnim obrascima pokreta, a vi dobijate sveobuhvatnu fizičku kondiciju.